Thrunovi najpoznatiji doprinosi robotici teoretske su prirode. Thrun je radio na području probabilističke robotike, koja spaja statistiku i robotiku. Thrun i njegova istraživačka skupina napravila je znatan doprinos u područjima lokalizacije mobilnih robota, mapiranja (SLAM), i kontrole robota.
Drugi dio njegovog rada također se odnosi na robotiku i umjetnu inteligenciju, te je vodio razvoj robotskog vozila Stanley koje je osvojilo 2005 DARPA Grand Challenge. Više o Sebastianu Thrunu pogledajte na službenom TED profilu.
Iako je ovo bila vrlo pozitivna značajka i prekretnica za projekt, iz Googlea su tada upozorili da je pred njima još uvijek “dug put”. Kako su istaknuli, automobili još uvijek moraju naučiti kako voziti i kako se odnositi na snijegom pokrivenom području, tj. cestama, ili kako tumačiti privremene prometne i građevinske znakove.
Zbog uspješnosti testiranja inicijativa za projektom dobila je zamah i u Kaliforniji s potpisivanjem zakona koji dopušta testiranje autonomnih automobila na javnim cestama ove savezne države.
Time su izbrisane neke zakonske prepreke za testiranje, te je uspostavljen niz sigurnosnih i pravnih standarda koji će omogućiti Googleu testiranje vozila na državnim cestama tako dugo kada se za volanom nalazi i osoba koja može preuzeti kontrolu nad vozilom ukoliko dođe do nepredviđene ili opasne situacije.
Napisao: Matija Zlatarek
Također, zakon je postavio rok od 1. siječnja 2015. godine kalifornijskom uredu za motorna vozila da stvori propise za autonomna vozila. Kalifornija je ovim potezom postala treća savezna država (uz Floridu i Nevadu) koja je dala potporu ovom projektu.
Voditelj ovog projekta je Sebastian Thrun, profesor, programer, robotičar i računalni znanstvenik iz Njemačke. On je potpredsjednik Googlea i honorarni je znanstvenik i profesor računalnih znanosti na Sveučilištu Stanford.